Twin Peaks

Kedvenc sorozataink...
goodnow
Tábornok
Tábornok
Felhasználó neme: Fiú/Férfi
Csapat: Ellenállás

Twin Peaks

Hozzászólás Szerző: goodnow » 2010.10.22. 11:18

Kicsit szorongva nyitom ezt az új topicot...
Twin Peaks. "A sorozat". David Lynch.
Szerintem a posztmodern sorozatok (Lost, Született feleségek, Sarah Connor...és sok sok sorozat) a twin peaks köpenyéből bújtak ki.
Műfaj teremtő látomás, a sorozattörténet twin peaks előtti és utáni korszakra osztható fel.

Az univerzum így teljes:
twin peaks európai pilot epizód (kb 90 perc tömör gyönyör...)
twin peaks pilot (USA verzió, sorozat 0-ik epizód)
twin peaks 1. és 2. évad
twin peaks fire walk with me (tűz jöjj velem)

Twin peaks fire walk with me (tűz jöjj velem):
Az utolsó film önmagában értelmezhetetlen a sorozat nélkül. A sorozattal együtt azonban nemcsak előzmény film, hanem a twin peaks lezáró filmje is ez.
Laura Palmer beléphet a fehér barlangba, ahol társa Cooper ügynök tartózkodik. Nagyon szép jelenet a film záró képsora: Laura és Cooper szemlélik a lány angyalát. A film a bűnről, bűnhődésről és a megbocsátásról szól, méltó koronája a sorozatnak.
A sorozat nem vezet el a fehér barlanghoz, csak a fekete barlangba léphettünk be, ahol Cooper elbukott a Satánnal szembeni harcban, a szerelem (Any) buktatta be a második évad végén...

Előásom a filmeket...
Az európai pilot beszerezhetetlennek tűnik, volt vhs magyar kiadás, kölcsönözni is lehetett. Tök jó lenne ha valaki megtalálná, arannyal fizetnék! :roll:
"A bádogember szívre vágyott." Cameron Phillips

convar
Tábornok
Tábornok

Re: twin peaks

Hozzászólás Szerző: convar » 2010.10.22. 23:17

goodnow írta:Kicsit szorongva nyitom ezt az új topicot...
Miért? :o
goodnow írta:Twin Peaks. "A sorozat". David Lynch.
Ez milyen megtisztelő :)
goodnow írta:Szerintem a posztmodern sorozatok (Lost, Született feleségek, Sarah Connor...és sok sok sorozat) a twin peaks köpenyéből bújtak ki.
Ezzel 1et is értek meg nem is.

Egyet annyiban, hogy ezen a vonalon, a thriller vonalon, amelyet a Twin Peaks taposott ki a televíziózás számára, sok követője akadt és van most is. X-akták, Odaát, A médium, Nyomtalanul, Dexter, stb.

De Született feleségek, TSCC... :shock: Milyen közös pontjaik vannak? Jó, a TSCC-vel van, példálóztál már velük. De ezek is inkább "véletlenek", semmint tudatos utalások. A TSCC sztem egyetlen egyvmiből építkezik, a T2-ből :)
goodnow írta:Műfaj teremtő látomás, a sorozattörténet twin peaks előtti és utáni korszakra osztható fel.
Ez a rész már rendben van.

Az kétségtelen, hogy előtte nem volt divat TV-ben sokkolni, félelmet kelteni, atmoszférát teremteni. Mármint sorozatokkal. Filmekkel igen, sőt ekkora már meg is élt egypár virágkort a horror, de azokat sosem tervezték főműsoridőbe :) De Lynchet nem nagyon érdekelhették a szokások, mert filmes módszereit gyak.lag egy az egyben átültette a Twin Peaksbe :) (Érdekesség: láttad a Radírfejet? Első filmje. Már ott megjelent a vörös függöny és a ff padló :shock: )
goodnow írta:Az univerzum így teljes:
twin peaks európai pilot epizód (kb 90 perc tömör gyönyör...)
twin peaks pilot (USA verzió, sorozat 0-ik epizód)
twin peaks 1. és 2. évad
twin peaks fire walk with me (tűz jöjj velem)
Figy, neked melyik az az eu verzió? Az enyém 90 perces...És akkor milyen az usa verzió? Most egy kicsit megkavartál :roll: :D

Mert am nemtom tudod-e, hogy volt egy 113 perces "pilot" is. Egy alternatív befejezéssel. Van egy alcíme is: Senki sem ártatlan. Elvileg 90 percig stimmel a 90 perces verzióval, de hozzá lett forgatva bő húsz percnyi anyag. Maga az alternatív, sorozattól független befejezés. Lynch azért forgatta le hozzá, mert úgy volt vele hátha nem rendelik be a sorozatot és akkor legalább kiadhatja önálló filmként (ahogy pl. ez meg is történt a Mulholland Drive esetében). Na nekem ez is megvan. Egy baj van vele, hogy ugye nem szinkronos, viszont felirat sincs hozzá :evil:
goodnow írta:Twin peaks fire walk with me (tűz jöjj velem):
Az utolsó film önmagában értelmezhetetlen a sorozat nélkül. A sorozattal együtt azonban nemcsak előzmény film, hanem a twin peaks lezáró filmje is ez.
Ja, én amikor újranéztem, filóztam is rajta, hogy a sorozat előtt vagy után nézzem meg (a filmet viszont akkor láttam először) :) De aztán maradtam a gyártási dátum szerinti sorrendnél :)

Am nem rossz ez a film, egy fontos kiegészítő a sorozathoz (de ilyenek a könyvek is, olvastad őket? Dale Cooper naplója, Laura Palmer naplója), sokat segít a sorozat értelmezésében, szal kétségkívül megvan a helye a TP univerzumban :)

Egy bajom volt vele: a hangulat. Más volt már, ez már nem az a selymes, bársonyos borzongás volt. Sokkal "ridegebb", mint a sorozat. Nameg kár, hogy Lara Flynn Boyle nem vállalta el újra Donna szerepét, nekem az "új" Donna vhogy nem jött be :D
goodnow írta:Laura Palmer beléphet a fehér barlangba, ahol társa Cooper ügynök tartózkodik. Nagyon szép jelenet a film záró képsora: Laura és Cooper szemlélik a lány angyalát. A film a bűnről, bűnhődésről és a megbocsátásról szól, méltó koronája a sorozatnak.
A sorozat nem vezet el a fehér barlanghoz, csak a fekete barlangba léphettünk be, ahol Cooper elbukott a Satánnal szembeni harcban, a szerelem (Any) buktatta be a második évad végén...
Na az ilyenek miatt akartam ezt a topikot :) Szal kérem a folytatást :mrgreen: ;)
"A baglyok nem azok, amiknek látszanak."

goodnow
Tábornok
Tábornok

Hozzászólás Szerző: goodnow » 2010.10.23. 22:24

Szia Convar! No,szóval azé szorongok,mert nem biztos,hogy a téma megér egy topicöt. Értsd: érdektelen lehet,ez nem jelenti azt,hogy akár ketten agyaljunk rajta.
Eu pilot: ja,az az. Az alternatív befejezésű,a neten így emlegették: eu verzió/eu forgalmazásra szánt-így emlékszem. Amit irtàl róla,így van,eredetileg független a sorozattól,egész estés film.
A sorozatok a twin peaks köpenyéből bújtak ki: szerintem ez helytálló. Azt jelenti,hogy a sorozatok,radikálisan szakítottak a hagyományos hollywoodi klissékkel,a középpontba a bizarr,misztikus,groteszk,akár reális elemek kerültek. Fontos lett a légkör,nem feltétlenül félelmetes... Ebben a twin peaks az úttörő. Tscc még a szerkezettel,történet vezetéssel is emlékeztet a twin peaksre. :-)
Jövök majd terveim szerint rövid szösszenetekkel.
Néhány téma,ami màr anno izgatott:
Teresa Banks
Bookhouse boys
A fekete barlang
Álmok
Vérfertőzés-Leland bácsi

Élet hazugság
Stb...

convar
Tábornok
Tábornok

Hozzászólás Szerző: convar » 2010.10.24. 12:27

goodnow írta:Szia Convar! No,szóval azé szorongok,mert nem biztos,hogy a téma megér egy topicöt.
Ez nyilvánvalóan és valószínűsíthetően 2személyes lesz, de láttad már, hány topik van egy deka hsz nélkül? search.php?search_id=unanswered

Vagy hogy hány 1-2 hsz-es filmtopik van? Na ebben már most tripla annyi van :)

Tehát én nem aggódok :)
goodnow írta:Értsd: érdektelen lehet,ez nem jelenti azt,hogy akár ketten agyaljunk rajta.
Ezt sztem elírtad, mert így a mondatnak nincs értelme... :oops:
goodnow írta:Eu pilot: ja,az az. Az alternatív befejezésű,a neten így emlegették: eu verzió/eu forgalmazásra szánt-így emlékszem. Amit irtàl róla,így van,eredetileg független a sorozattól,egész estés film.
Igen, de az mondom, 113 perces. A 90 perces az a "sima" pilot. Ezt csak azért írom le újra, hogy nehogy elbeszéljünk egymás mellett...
goodnow írta:A sorozatok a twin peaks köpenyéből bújtak ki: szerintem ez helytálló. Azt jelenti,hogy a sorozatok,radikálisan szakítottak a hagyományos hollywoodi klissékkel,a középpontba a bizarr,misztikus,groteszk,akár reális elemek kerültek. Fontos lett a légkör,nem feltétlenül félelmetes... Ebben a twin peaks az úttörő. Tscc még a szerkezettel,történet vezetéssel is emlékeztet a twin peaksre. :-)
Nézd, ennyi erővel minden sorozat hasonlít egymásra, mert sorozat. Ezért mindegyikbe kell bevezetés, tárgyalás, bonyodalom, befejezés, lezárás.

Érted, az elefánt és a nyúl is hasonlít egymásra, mert emlősők és 4 lábuk van. De attól még se az elefánt nem lett a nyúlból, se a nyúl az elefántból :) Persze az egészhez hozzáfűznék egy jó nagy szvsz-t ;)

A témákkal meg majd jössz, ahogy tudsz ;)

Devastator715
Parancsnok
Parancsnok
Csapat: Skynet

Hozzászólás Szerző: Devastator715 » 2010.10.24. 14:30

Én nem láttam se a sorozatot, se a filmet. :oops: Úgyhogy nemigen tudok hozzászólni.
De utána néztem a 113 perces alternatív befejezésű pilot-nak, de sajnos nem találtam. Talán angolul rá lehet bukkanni, de szinkronosan azért jobb lenne. A 90 perceset le lehet tölteni...

convar
Tábornok
Tábornok

Hozzászólás Szerző: convar » 2010.10.25. 00:44

Devastator715 írta:De utána néztem a 113 perces alternatív befejezésű pilot-nak, de sajnos nem találtam. Talán angolul rá lehet bukkanni, de szinkronosan azért jobb lenne. A 90 perceset le lehet tölteni...
Hát ha gondolod tedd meg. Végülis a pilot arra való hogy eldöntsük hogy érdekel-e a dolog. És neked úgyis a 90 perces kell, az a sorozat pilotja. A 113 perces egy teljesen külön téma, az egy egész estés TP story, amelyhez maga a sorozat már nem illeszthető :)

Devastator715
Parancsnok
Parancsnok

Hozzászólás Szerző: Devastator715 » 2010.10.25. 13:13

convar írta:
Devastator715 írta:De utána néztem a 113 perces alternatív befejezésű pilot-nak, de sajnos nem találtam. Talán angolul rá lehet bukkanni, de szinkronosan azért jobb lenne. A 90 perceset le lehet tölteni...
Hát ha gondolod tedd meg. Végülis a pilot arra való hogy eldöntsük hogy érdekel-e a dolog. És neked úgyis a 90 perces kell, az a sorozat pilotja. A 113 perces egy teljesen külön téma, az egy egész estés TP story, amelyhez maga a sorozat már nem illeszthető :)
Lehet, hogy megnézem. ;)

convar
Tábornok
Tábornok

Hozzászólás Szerző: convar » 2010.10.25. 16:16

Devastator715 írta:
convar írta:
Lehet, hogy megnézem. ;)
Mondjuk ezt már mondtad a Dark Angel kapcsán is, szal nem is tudom, várjam-e a beszámolód az első benyomásokról :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Ha elszánod magad és leülsz elé, arra készülj fel, hogy ne készülj fel semmire :) U.is pl. Goodnow sztem hiába mondja hogy mennyi a hasonlóság a TSCC-vel, sztem tök más a 2 (de ezt persze majd eldöntöd te magad) :) Tök más hangulat, tök más karakterek, tök más story, tök más tempó. Tempó: na igen, ne a mostani sorozatokból meg a TSCC-ből indulj ki. Főleg ha a pilotokat hasonlítjuk össze (a TSCC-é pörög rendesen, igaz, aztán az is lazít a gyeplőn :)). Itt nem az akció a lényeg, meg a dumák, itt légkör van, szimbólumrendszer, na meg a para :)

Para: én először 13-14 éves fejjel láttam, hát, sokkolt. De nem kicsit :) Néha szabályosan bepánikoltam viharos éjszakákon, hogy egy-egy villám fényénél a vigyorgó Bobot fogom meglátni az ablakban :) :oops: Így utólag azt mondom, talán akkor még nem kellett volna néznem :D

30 évesen már más volt a szitu, bár azért még mindig gyakran jött a lúdbőr :) De ez inkább már csak az alaphangulat miatt volt, amely átlengi az egészet. De félni már nem féltem. Így pl. azt is észre tudtam venni, hogy a TP-ben humor is van. Igaz, nem sok és elég sajátosan tálalva, de van :)

Mindenesetre abszolút nem lennék meglepve, ha nem jönne be a pilot. Erre vagy nagyon rááll az ember vagy azt mondja hogy "miezasz.r" :) Ezt nem lehet unaloműzésből nézni, hogy vmit megnézek már mert annyi időm van :) Kicsit olyan mint Michael Jackson. Vagy utálod vagy imádod. Köztes út nemigen van :)

goodnow
Tábornok
Tábornok

Hozzászólás Szerző: goodnow » 2010.10.26. 16:49

A twin peaks egy életérzés lett. A megszállott rajongók fesztivált is tartanak itt. Amùgy Lynch mellett több rendező is részt vett. Maga Lynch csak a fontosabb epizódoknál volt jelen. Nem varr el minden szálat. És a legfontosabb;David Lynch jellemzője,hogy a deviáns viselkedést állítja középpontba,pontosabban azt az érzést kelti,igazàn senki nem normális,és az átlag etikai normák élhetetlenek. A posztmodern sorozatok szinte lázadnak ez ellen: de igen,én megmondhatom mi a normális,és csak törvény kérdése...(miami,horatio),a világ racionálisan belátható...(ncis,dr csont),a deviancia megérthető,kezelhető...(gyilkos elmék).
Ha ezzel a szemmel nézed a twin peaks-et,élvezni fogod.
Szerintem a twin peaks típusú sorozatok ùjra beindulnak majd,Jò lenne hallani egy sorozatokat Jòl és naprakészen ismerő ember véleményét ezzel kapcsolatban. Lehet màr van is ilyen sorozat.

Devastator715
Parancsnok
Parancsnok

Hozzászólás Szerző: Devastator715 » 2010.10.26. 17:07

convar írta:Mondjuk ezt már mondtad a Dark Angel kapcsán is, szal nem is tudom, várjam-e a beszámolód az első benyomásokról :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Még egyelőre ne várjátok. :) Megnéztem a Port-on és az IMDB-n, ott is nagyon jól értékelték a sorozatot.
El fogom kezdeni nézni idővel. Köszi a kommenteket srácok! :)

goodnow
Tábornok
Tábornok

teresa banks a magányosság tragédiája

Hozzászólás Szerző: goodnow » 2010.12.11. 10:08

Convar, ahogy ígértem itt az első rövid szösszenet:

Teresa története a sorozatból nem derül ki,mégis ahogy màr a városba érkezés után említi Cooper ügynök,fontos szereplővé válik.
Majd a lezáró/előzmény film a fire walk with me "meséli" el a Teresa Banks story-t,de ugyanúgy kérdéseket hagy bennünk,mintha csak a sorozat utalásaiból szeretnénk összerakni a történetét.

Kép

Cooper egy titokzatos gyilkos után nyomoz,akinek első áldozata Teresa Banks egy másik államból. Körme alatt az első titokzatos betű.

A sorozat elején Cooper és a sheriff tájékoztatót tartanak a városnak, ahol az ügynök kimondja a legfontosabb mondatot Teresa-ról:
"a holttestet senki nem kérte ki"
Nincs ennél nagyobb tragédia. Jelez valamit.
Teresa egy nagyon szép és szegény prostituált volt, egy lakókocsi farmon lakott. Teljes magányban. Hétköznapi sors! Az áldozattá válást is megkönnyíti. A jól fizető kuncsaft öli meg,
Spoiler! :
aki történetesen Laura apja, Leland.
Kép
Teresa együtt "dolgozott" Laura Palmer-rel, aki a sorozat nagy titka. Jólétben élt, jó suliba járt, tök jó barátai voltak... James, Donna. A család elismert ügyvéd familia volt. Hol volt a hiba?
Miért másolja ő is a Teresa sorsot, mert tulajdonképpen ez történik... (Miért lett Laura prostituált? Ezt már a sorozat második fele fogja közvetve tisztázni... De az igazi indítékot nehéz kihüvelyezni a történetből, bár van egy hipotézisem... Sajna ő is hétköznapi sors!)
Kép
Egy következő szösszenetben ezt a hipotézist fogom leírni...

De aki úgy gondolja, látta a sorozatot és van véleménye, írja le... :)
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára goodnow 2010.12.11. 21:08-kor.

convar
Tábornok
Tábornok

Hozzászólás Szerző: convar » 2010.12.11. 15:45

Goodnow, ez fantasztikus :) (És még fotók is... :o :)) Na az ilyenek miatt akartam hogy poroljuk le ezt a témát is...te mindig többet ill. mást látsz meg mint én. Logikai bakik kiszűrésében jó vagyok, meg azt fogom, amit nagyon a számba adnak, de ha egy kicsit is rejtettebb a mondanivaló, könnyen elsiklok felette...

Arra lennék kíváncsi, hogy az, hogy te látod ezeket, én meg nem, az azt jelenti, hogy te vagy a jobb az átlagosnál vagy én a rosszabb :D :roll: Tehát, hogy ezeket a készítők mennyire akarják átadni, mint infót, mint adalékot.

Most ennyi, de izgatottan várom a köv. zöngéket :) ;)

U.i.: ill. még vmi: láttad az első Lynch filmet a Radírfej-t? Ha igen, sokat jelentene ha róla is írnál legalább egy pár sort a film topikba, tudod, olyan "énhogyláttam" stílusban, mint pl. az Amelie esetében.

goodnow
Tábornok
Tábornok

Hozzászólás Szerző: goodnow » 2010.12.11. 21:40

convar írta:Goodnow, ez fantasztikus :) (És még fotók is... :o :)) Na az ilyenek miatt akartam hogy poroljuk le ezt a témát is...te mindig többet ill. mást látsz meg mint én. Logikai bakik kiszűrésében jó vagyok, meg azt fogom, amit nagyon a számba adnak, de ha egy kicsit is rejtettebb a mondanivaló, könnyen elsiklok felette...

Arra lennék kíváncsi, hogy az, hogy te látod ezeket, én meg nem, az azt jelenti, hogy te vagy a jobb az átlagosnál vagy én a rosszabb :D :roll: Tehát, hogy ezeket a készítők mennyire akarják átadni, mint infót, mint adalékot.

U.i.: ill. még vmi: láttad az első Lynch filmet a Radírfej-t? Ha igen, sokat jelentene ha róla is írnál legalább egy pár sort a film topikba, tudod, olyan "énhogyláttam" stílusban, mint pl. az Amelie esetében.
Te más szemmel látod,és ez így Jò. Hogy mennyire akartak a készítők plusszt belevinni? Lynch mindenképp,és az általa irányított rendező stáb is fura művész emberekből àll. Tudod,én hiszek abban,amit Esterházy Péter mond a szavak csodálatos élete című előadásában (2003),az igazi műalkotás attól művészi,hogy olyan is van benne amit a szerző nem gondolt beleírni. Egy művész barátom azt mondta,a filmek önálló életre kellnek,amikor kijönnek a vágó szobából.
Neki megmutattam a Sarah Connor krónikáit,és meséltem neki a nekem sokat jelentő fórumról. Teljesen elképedt,de nem nevetett ki,emlékszem azt mondta,ha saját magamnak értékeket találok a sorozatból,akkor mindegy,hogy egy profit orientált sorozatról beszélünk...
De lynch többet visz bele természetesen,rétegek vannak benne,és az a világkép és pesszimizmus,amivel lynch a világot szemléli. A twin peaks leszámol a posztmodern korral: Az ember képtelen a normális közösségi életre. Talàn a Bookhouse boys lehet reménnyel teli,egyébként senki nem azzal él,akit szeret,a család bűnök melegágya,a gyerekek bűnhödnek a szülők bűne miatt,az ember ki van szolgáltatva a belső démonjainak...,élethazugság mindenhol. Hát néhány címke,ezekhez majd ,ha a jóisten is segít,rövid esszéket írok.
A posztmodern lényege,és ebben a twin peaks következetes,a tscc sem tesz mást;az igazi történet a befogadó fejében játszódik le,ezért ezek a sorozatok megdolgoztatják az agyat.
Bennünket is megdolgoztatott. A tscc jobban,...lám nem csatlakoztam twin peaks rajongó oldalhoz,a sors ide vezérelt...

Az említett filmet nem ismerem. Radírfej. De az elefánt embert tervezem megnézni.

Még egy dolog,az én elemzési szempontom;az emberi kapcsolatok,viszonyok leírása. Különös tekintettel a család terére. A twin peaks egy zárt közösségben széthullo család modellről mesél,a tscc a menekülés,a fenyegetés által összetartó családról... Nekem az utóbbi tetszik jobban.

goodnow
Tábornok
Tábornok

Hozzászólás Szerző: goodnow » 2010.12.11. 21:42

convar írta:Goodnow, ez fantasztikus :) (És még fotók is... :o :)) Na az ilyenek miatt akartam hogy poroljuk le ezt a témát is...te mindig többet ill. mást látsz meg mint én. Logikai bakik kiszűrésében jó vagyok, meg azt fogom, amit nagyon a számba adnak, de ha egy kicsit is rejtettebb a mondanivaló, könnyen elsiklok felette...

convar
Tábornok
Tábornok

Hozzászólás Szerző: convar » 2010.12.12. 13:53

goodnow írta:lám nem csatlakoztam twin peaks rajongó oldalhoz,
Nehéz is lett volna, mert tudtommal nincs is :) Legalábbis magyar. Mondjuk őszintén szólva csak a TSCC miatt én meg ide nem csatlakoztam volna, igazából magával a terminator sagával együtt éreztem úgy, hogy akkor mégiscsak itt a helyem :)

goodnow
Tábornok
Tábornok

A Laura titok

Hozzászólás Szerző: goodnow » 2010.12.15. 17:09

A sorozat Laura meggyilkolásakor kezdődik. Így hát nem szerepel a sorozatban.
De azzal, hogy mindenki érintett az ő történetében, és Cooper ügynök elkezdi felfejteni a lány történetét, olyan életre kelne. És jelen lesz a sorozatban mégis.
Kép
A pilot epizód jó ideig időzik a gimnáziumban ahol a diáktársak megtudják a halálhírt. Lynch annyira szuggesztívan mutatja ezt, és mégis annyira realisztikus, hogy a néző is egy pillanatra a gyász részesévé válik. Éppen gimnazista voltam , mikor láttam... Engem sokkolt a jelenet sor.
Síró és döbbent fiatalok, akkoriban mikor nem volt ennyi és ilyen magas esztétikai minőségnek megfelelő sorozat, ez nagyon hatásos volt.

Kép

Ki is volt Laura?
Miért lett- mert ez is kiderül a sorozat közben- prostituált, társban Ronette-tel és Teresa Banks-el?

Jómódú családban élt, anyja furcsa médium volt, látomásai voltak, sokszor altatót szedett.
Apja Leland jó nevű ügyvéd, a Horne család nagy készülő vállalkozásában volt kulcs szerepe.
Laura fura lány volt, valami családi titok is lengett körülötte, ez majd a sorozatban világossá válik. (Bob, egy démon üldözte..., aki ...) Bob szerepe szimbólikus, a családban lappngó titok manifesztációja, később azt is megtudjuk hogyan került Palmer családjába, de igazából nem lényeges.
Lynch inkább a család működésmódjában található kibeszéletlen , elfojtott bűnt mutatja meg művészi eszközökkel.
(a lezáró/előzmény film a fire walk with me majd nyíltan is feltárja a titok lényegét képekben...de ezt most hagyjuk)

Miért?

Szerintem egy motívum sokat jelent a sorozatban , Cooper is fókuszál erre: A napló amit Laura vezetett.
Annak ténye, hogy egy fiatal lány naplót vezet, mutat valamit. Laura nagyon érzékeny volt, igénye volt a belső rendezettségre, arra, hogy valahol feldolgozza a családi titkot.
Mielőtt meghal, a naplót átadja egy barátjának Harold Smith-nek, aki különös betegségben szenvedett: nem mert kimenni a házból. Ebben Laura "tükör identitása": Laura nem mert teljes és nyitott emberi kapcsolatot kialakítani. James "a szépfiú" és Laura szerelme sem teljesült be, mert Laura a családi titok foglya maradt, ami fel is emésztette.

Ebből a szempontból teljesen mindegy , hogy valaki jómódú vagy szegény mint Teresa Banks.
A folyamat határköveit az újabb és újabb deviáns megnyílvánulások mutatják; narkó, sztriptíz, prostitúció... de mindezek pusztán a meglévő elfojtott családi pokolból való menekülésről szólnak.

Szörnyű a tanulság, és igen hétköznapi:
a kibeszéletlen családi titkok traumák, főleg ahol abúzus, bántalmazás is van, pl szexuális , ott a személyiség felemésztődik.
Laura, ez is kiderül a sorozatból, meg akart halni, a gyilkosság a maga szörnyűségeivel pusztán csak egy véresebb díszletet adott ehhez, de Laura már halott volt a lelkében.
A fire walk with me szolgáltat igazságot, ezt Lynch nem tudta kihagyni, az égiek beengedik a Fehér Barlangba, mert indítékai szintjén tiszta maradt, csak nem tudott segítséget kérni.
Jacoby doktor a híres pszichiáter sem tudott segíteni, mert nem jutott el a titok feltárásáig. A barátok is... Donna, James szintén.
Laura Palmer arany szív medálja, amit kettétör, őt magát jelképezi...

Az egy izgalmas kérdés, valóban minden eset ilyen-e , szerintem Lynch nagyon pesszimista.

convar
Tábornok
Tábornok

Hozzászólás Szerző: convar » 2010.12.16. 17:18

Goodnow, olvastad a Ki ölte meg Laura Palmert könyvet? Ha nem, nekem megvan elektonikus formában...Nekem nagyon sokat segített megérteni Laurából.

Am magamban most is csak bólogatni tudtam végig, így tovább! :cool2

Hacsak nem annyi, hogy
Spoiler! :
sztem nem "igazi" családi titok ez. Bobbal való "kapcsolata" inkább az egyén tragédiája sztem...Egyszemélyes küzdelem volt ez Bobbal, saját magával és a világgal, és ebbe Lynch világában törvényszerűen bele kellett buknia.

goodnow
Tábornok
Tábornok

Hozzászólás Szerző: goodnow » 2010.12.16. 21:13

convar írta:Goodnow, olvastad a Ki ölte meg Laura Palmert könyvet? Ha nem, nekem megvan elektonikus formában...Nekem nagyon sokat segített megérteni Laurából.

Am magamban most is csak bólogatni tudtam végig, így tovább! :cool2

Hacsak nem annyi, hogy
Spoiler! :
sztem nem "igazi" családi titok ez. Bobbal való "kapcsolata" inkább az egyén tragédiája sztem...Egyszemélyes küzdelem volt ez Bobbal, saját magával és a világgal, és ebbe Lynch világában törvényszerűen bele kellett buknia.
Hát ja,lehet csak ennyi,hangsúlyoztam;egy hipotézis. Lynch posztmodern;az alkotás a befogadó fejében dől el...
A könyvet nem ismerem,egyetlen twin peaks könyvet sem mertem elolvasni. Ha elküldöd hálás leszek.
Azon filozom,milyen témáról írjak a következő szösszenetben...
Ha izgat valami jelezd,arròl gondolatokat cserélhetünk.
Néhány gyors címke:
Cooper személye, Briggs őrnagy,Horne,Bookhouse boys-a közösség ereje,angyalok,démonok,FBI és természetfeletti,Gordon,Windom Earle....
A két ünnep között Jog szigorlatra készülök és twin peaks-et nézek. A jövő hét pedig nem múlik el Ollókezű Edward nélkül...idén vele várom a karácsonyt. Szeretem a decembert.

convar
Tábornok
Tábornok

Hozzászólás Szerző: convar » 2010.12.17. 15:11

goodnow írta:A könyvet nem ismerem,egyetlen twin peaks könyvet sem mertem elolvasni.
Miért nem?
goodnow írta:Ha elküldöd hálás leszek.
Tudok egy 1xűbbet, most találtam:

KI ÖLTE MEG LAURA PALMERT? (Ahogyan Jennifer Lynch látta)
http://www.freeweb.hu/jeffi/3c/index.ph ... 4334d27e9f
http://www.konyvkolonia.hu/img/olvasoko ... 23896.jpeg

DALE COOPER NAPLÓJA (Ahogyan Scott Frost hallotta)
http://www.freeweb.hu/jeffi/3c/index.ph ... afc65654a7
http://www.konyvkolonia.hu/img/olvasoko ... 751256.gif

Tessék csak elolvasni őket! Dale Cooper naplóját is! (ez meg Cooper-Earl kapcsolatának tisztánlátásában segít rengeteget, nameg persze Cooper jellemének megértésében) Nem kell félni tőlük, tökéletesen illeszkednek a sorozathoz, mindenben, hangulatban, történetben...De tényleg, ezeket a sorozathoz "gyártották", maguk az alkotók.

És ami slusszpoén, hogy le is töltheted, de online is elérhető, ahogy tetszik ;)
goodnow írta:Azon filozom,milyen témáról írjak a következő szösszenetben...
Ha izgat valami jelezd,arròl gondolatokat cserélhetünk.
Néhány gyors címke:
Cooper személye, Briggs őrnagy,Horne,Bookhouse boys-a közösség ereje,angyalok,démonok,FBI és természetfeletti,Gordon,Windom Earle....
OK, akkor legyen Windom Earle. Nekem kis túlzással a Twin Peaks Earle-Cooper macska-egér harcától kezdődik, vagy legalábbis a 2. felvonás :) Zseniális karakter, és zseniális elme, csak közben sajnos őrűlt :) Kenneth Welsh sztem fantasztikus alakítást nyújtott benne.

goodnow
Tábornok
Tábornok

Hozzászólás Szerző: goodnow » 2010.12.17. 17:59

Köszönöm a linkeket. Hétfőn leszedem. :-)
Nos,azért nem olvastam,mert sokáig azt hittem a könyvek nem illeszkednek a fő vonalhoz,és inkább összezavarnak.
De az meggyőzően hangzik,hogy a készítők műve(i). El fogom olvasni. Igazából még senki nem ajánlotta elolvasni,a környezetemben soha nem volt twin peaks rajongó. A gimiben ketten voltunk az osztályban akik néztük. A barátom nagyon lelkes volt,de könyvet ő sem olvasott. Évekkel később derült ki,hogy a feleségem is nézte gimis korában. De ő is egyedül volt a kortárs csoportjában. Néha kételkedtem,tényleg olyan sikeres-e a sorozat...

Ok,Windom Earle. Ehhez idő kell,tényleg. De màr eszembe jutott néhány gondolat foszlány. Windom még titokzatosabb karakter volt nekem,mint Laura.
Számomra a nagy kérdés: mit akart Windom earle valójában?
Szòval nem annyira a ki volt kérdés izgat nála.
Convar,itt Jò lenne,ha leírnád a véleményed,segítene...

Van néhány nagyon ütős képem is,széles sávnàl majd illesztem ide ezeket.

convar
Tábornok
Tábornok

Hozzászólás Szerző: convar » 2010.12.19. 13:40

goodnow írta:Számomra a nagy kérdés: mit akart Windom earle valójában?
Szòval nem annyira a ki volt kérdés izgat nála.
Convar,itt Jò lenne,ha leírnád a véleményed,segítene...
Nos, mielőtt bármit is nyilatkoznék, el kell mondjam, hogy régen olvastam a könyvet, pedig a válasz abban van: a lényeg:
Spoiler! :
Windomnak volt egy felesége, Caroline. Az első csapás az volt, amikor Caroline elrabolták, és bár megtalálták, súlyos lelki sérüléseket szenvedett (plusz heroint is adtak neki). A 2., hogy kicsivel később meg is ölik a nőt (Cooper pedig megsebesül). És ami még a lényeg, talán a legfontosabb: együtt találják meg őket, és Windomnak összeáll a kép, hogy Cooper elszerette a feleségét...
Szal voltak indítékai :roll: Szal a válasz innnetől sztem egyértelmű.

TOK715
Parancsnok
Parancsnok

Re: Twin Peaks

Hozzászólás Szerző: TOK715 » 2015.06.20. 21:39

Tényleg nagyon jó sorozat ? Érdemes megnézni, ott van ?
http://www.youtube.com/watch?v=2U33Fy1PUI0

"Amit megteremtesz, ne hidd hogy irányíthatod is!"

convar
Tábornok
Tábornok

Hozzászólás Szerző: convar » 2015.06.22. 12:11

Nem, tényleg nem. Nem érdemes, sehol sincs.

:)

Amúgy én egyszer amikor érzékeltetni akartam a nagyvilággal a TP-hez fűződő viszonyomat, a következőket írtam. Idézem, bár ahol szükséges ott aktualizálom az írást. Tehát:

"- először is, ott van a legalja, mint a latin-amerikai szappanoperák vagy a Barátok közt.

- aztán ott vannak pl. azok a tipikus szalagon gyártott krimisorozatok, lásd xy helyszínelők (tényleg ebből hány lett összesen?), Dr. Csont, satöbbi.

- aztán ott vannak azok, amelyekről bár elismerem hogy igényes produkciók, de nem az én műfajom, vagy csak éppen egyáltalán nem kötnek le. Ilyen pl. a Jóbarátok, a Lost vagy a Dr. House.

- vannak olyan sorozatok is amelyek érdekeltek, el is kezdtem őket nézni de ilyen vagy olyan okokból csalódást okoztak azért félbehagytam őket. Friss hozzáfűzés: ilyenből mostanra nagyon sok van, úgyhogy itt hagyjuk is a felsorolást :)

- más sorozatokat meg bár végignéztem, de nem mondhatnám hogy minden szempontból elégedett lettem volna velük. Pl. Firefly, Az igazságosztó, X-akták, Missing, stb.

- aztán következnek azok, amelyeket jó, vagy nagyon jó sorozatoknak tartok, pl. Polip, Battlestar Galaktica, és egyelőre ide tartozik a még nem befejezett The Shield, Breaking Bad, Chuck és OZ is.

- és vannak a kedvencek, az abszolút kedvencek, amelyeket abszolút kiemelkedőnek, esetleg úttörőnek is tartom a saját műfajukban. Ez a Maffiózók, a Drót, a TSCC, a Dark Angel, és a Dollhouse volna jelenleg.

- és van a Twin Peaks :)"

:)

De! Komolyan mondom talán várnod kellene vele még néhány évet, mert sztem még nem állsz készen rá. :roll: Mert ha most elkezded a felét sem fogod érteni. Vagy esetleg semmit nem fogsz belőle. A Twin Peaks nem egy könnyen emészthető mű. Saját, rendkívül összetett és egyedi szimbólumrendszere van. Sőt, egy saját világa, univerzuma, csak rá jellemző törvényekkel. Ezeket befogadni, hogy ezek által átlássa az ember az összefüggéseket, a dolgokat, hogy mi miért történik, ahhoz szükséges egy bizonyos fokú érettség. És ez neked sztem még nincs meg, ne haragudj - tisztán az életkorod miatt, szóval nem a szellemi ill. érzelmi intelligenciádat kritizálom itt, nehogy félreérts.

TOK715
Parancsnok
Parancsnok

Hozzászólás Szerző: TOK715 » 2015.06.22. 20:19

Hát a Supernaturalra is jellemző az ilyesmi, azóta mióta elkezdtem nézni valahogy sorozatok terén fejlődtem, jobban megértem átérzem (ezért is kezdem ma megnézni újból a TSCC-t, most valahogy érzem hogy sorozat szempontból elég látványos.) Nekem a a 2 megváltóm a Supnat, meg a TSCC. Régen a vámpírnaplók világa úgy bejött, meg az Ezel tetszett (Török sorozat, ne bélyegezzétek szappanoperának, aki kicsit is megismeri rájön hogy ez több, inkább akció, dráma, ilyen maffia film is, az a leszámolós féle.
http://www.youtube.com/watch?v=2U33Fy1PUI0

"Amit megteremtesz, ne hidd hogy irányíthatod is!"

convar
Tábornok
Tábornok

Hozzászólás Szerző: convar » 2015.07.18. 01:43

Na látod ezért mondom hogy várj még a Twin Peaks-szel. Írkálsz itt mindenféle sorozatról, miközben a TP egy teljesen más kávéház mint amiket itt felsoroltál.

Lachlan Weaver
Parancsnok
Parancsnok

Hozzászólás Szerző: Lachlan Weaver » 2015.07.18. 05:52

,,Nemrég" leadta valamelyik közszolgálati testvércsatorna talán az m2 sajnos pont csak az utolsó résznél futottam bele ,hogy hosszú idő után újra elővették. :cry40 Nyomtam is el mert nem szerettem volan pont az utolsó részt látni főleg ennél a sorozatnál. Remélem egyszer végre megtudom nézni. Nem tudom milyen nézettséget produkált de remélem nem pont most fog a mindent ismételgető jószokásával felhagyni.
Szomszédokat már harmadjára-negyedjére adják persze annál biztos vagyok ,hogy magas volt a nézőszám.
Külön feelinges az a kép és hang amivel leadták most a Twin Peakset :)
"A nagy birodalmakat sosem a külső ellenség győzi le, hanem a belső ellentétek és gyengeségek."

Válasz küldése